Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 18 серпня 2017 року

18.08.2017 16:46

Тепла, жарка майже без опадів погода, яка спостерігалася протягом звітного періоду, негативно вплинула на ріст і розвиток кукурудзи, соняшника, інших просапних культур. Також погодні умови негативно вплинули на розвиток та поширення гідрофільних фітофагів, хвороб у посівах сільськогосподарських культур.

На 8-75% обстежених площ зернової кукурудзи гусениці стеблового (кукурудзяного) метелика за чисельності ).%-1, осередково 2-3 екз. на рослину пошкодили 2-16, макс. 20% (Київська обл.) рослин та 1-5% качанів. У Степу та Лісостепу на 10-25% обстежених площ культури гусеницями бавовникової совки пошкоджено 2-5, осередково до 35% (в господарствах Миколаївської обл.) рослин та 1-5% качанів. Також на кукурудзі розвиваються та живляться злакові попелиці, клопи. Пухирчастою та летючою сажками уражено 1-4, гельмінтоспоріозом 1-12% рослин.

У посівах сої триває шкідлива діяльність павутинного кліща, тютюнового трипса, попелиці, гусениць акацієвої вогнівки, листогризучих совок. Аскохітозом, септоріозом, пероноспорозом, церкоспорозом, іржею, бактеріальним опіком, жовтою мозаїкою охоплено 2-8, макс. 14% рослин.

Подекуди посіви соняшнику пізніх строків посіву пошкоджують соняшникові вогнівка (1-10% рослин), шипоноска (1-8%), гусениці бавовникової совки та інших листогризучих совок (2-10, осередково до 20% у господарствах Миколаївської обл.). Фомозом, аскохітозом, септоріозом, борошнистою росою, пероноспорозом, фузаріозним в’яненням уражено 5-16, осередково до 25% рослин (фомоз, Миколаївська обл.). Білою та сірою гнилями  охоплено 1-6, іржею – 2-8, осередково до  35%  рослин (Миколаївська обл.).

Подекуди триває шкідливість бурякової листкової попелиці,  осередково совок, якими заселено та пошкоджено 2-15% рослин. У посівах цукрових буряків 4-15% рослин уражені церкоспорозом, фомозом, борошнистою росою, рамуляріозом. Паршею (звичайна, пояскова), гнилями (хвостова, фузаріозна коренева), дуплистістю уражено 1-8, макс. 12% (звичайна парша)  коренеплодів.

Спекотна погода спричинила всихання бадилля картоплі, що призупинило розвиток личинок колорадського жука та викликало міграцію дорослих жуків у пошуках їжі у посадки томатів і баклажанів. Гусениці карадрини та бавовникової совки пошкодили 1-5% плодів томатів. Із хвороб на томатах осередково поширені фітофтороз, у переважній більшості областей альтернаріоз, септоріоз, чорна бактеріальна плямистість, верхівкова гниль. На пізній капусті найчисельнішими повсюди залишаються капустяна попелиця, гусеницями біланів, капустяної совки, молі.

В яблуневих садах триває живлення яблуневої плодожерки другого покоління. Серед сисних шкідників повсюди шкодять кліщі, попелиці. Із хвороб найбільш поширеними є борошниста роса, парша, плодова гниль.

На виноградниках завдають шкоди виноградний зудень, звичайний павутинний та інші кліщі. У Миколаївській області відмічено зростання інтенсивності льоту гронової листокрутки (ІІІ покоління). За тиждень на феромонні пастки відловилося 59-82 екземпляри. Із хвороб на виноградниках скрізь продовжується розвиток мілдью, оїдіумому, осередково сірої (Одеська обл.) та чорної гнилей (Закарпатська обл.). В даний період проходить збирання врожаю на плодових та виноградних насадженнях, що унеможливлює застосування захисних засобів.

Саранові переважно нестадні види та поодинокі стадні (італійський прус) у південно-східних областях Степу та Харківській, Сумській областях Лісостепу живляться в неугіддях, пасовищах, крайових смугах посівів просапних культур. Комахи окрилюються, паруються і відкладають зимуючі яйця у ворочках.

Повсюди на стерні зернових колосових культур спостерігається живлення мишоподібних гризунів, чисельністю 0,5-2 колоній на гектарі.

У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.