Пам’ятка споживачам при купівлі насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів та садивного матеріалу багаторічних рослин

09.02.2018 17:08

Щороку навесні, з початком дачного сезону, пожвавлюється реалізація насіння овочевих культур та садивного матеріалу (саджанців) багаторічних рослин на ринках роздрібними продавцями та спеціалізованими магазинами. Кожен з нас родом із села і потяг до землі певно є в кожного українця, тому і хочемо щось посадити навесні, щоб потім спожити вирощені власними руками плоди. Все починається з насіння і від його якості залежить майбутній урожай. Як же зорієнтуватись  у великій різноманітності яскравих пакетиків, уникнути ризику придбання некондиційного (непридатного для посіву) насіння та правильно купувати насіння та саджанці?

Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва повідомляє, що відповідно до чинного законодавства, допускається обіг партій насіння, сортів, які занесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Звертаємо увагу споживачів насіння та садивного матеріалу багаторічних рослин покупець (споживач) має право вимагати від продавця (реалізатора) відомості про товар, який він хоче придбати, а саме:

-                     назву підприємства-виробника, його місцезнаходження, культура, сорт (гібрид), рік урожаю, номер партії, схожість насіння, його чистота, вологість, походження, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей.  

Варто знати, що термін дії документів за результатами визначення посівних якостей насіння становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння та садивного матеріалу, які не забезпечені супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Власник повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу, даним зазначеним у відповідних документах. Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись за вимогою.

Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, відповідно до ДСТУ 6006:2008 зазначається:

-                     назва країни виробника, фірми, підприємця, товарний знак, юридична адреса пакування насіння, культура, сорт (гібрид), маса або кількість штук насіння в пакеті, номер партії, рік урожаю, схожість, документ про посівні якості насіння, коротка інформація про культуру (опис сорту (гібриду), поради щодо вирощування.

Наголошуємо - при розкритті пакування намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії, зберігайте квитанцію (фіскальний чек) на придбаний  товар.

Відповідальність за продаж неякісного насіння є суто господарська. Ошуканому споживачу слід звертатись до Головних управлінь Держпродспоживслужби в областях, або до суду й стягувати вартість неякісного насіння.