Дотримання правил фітосанітраної безпеки при імпорті убезпечить бізнес від втрат, - Андрій Челомбітко

05.04.2018 17:00

Вітчизняні імпортери свіжих овочів, фруктів та інших вантажів повинні більш відповідально підходити до фітосанітарної безпеки та якості товарів, які вони планують придбати та завезти в Україну. Дотримання основних вимог до об'єктів регулювання убезпечить бізнес від втрат у разі повернення товару до країн походження. На цьому наголосив Директор Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби Андрій Челомбітко.

За його словами, особливу небезпеку становлять вантажі свіжих томатів, та іншої плодово-овочевої продукції, які завозяться з таких країн світу як Туреччина, Іспанія та Італія.

Так, наприклад під час фітосанітарного контролю імпортних вантажів у першому кварталі поточного року фахівці управлінь фітосанітарної безпеки територіальних органів Держпродспоживслужби та фітосанітарних лабораторій були виявлені вантажі, заражені карантинними шкідниками, хворобами та бур’янами.

Це такі організми:

- південноамериканська томатна міль (три випадки імпортування томатів з Туреччини);

- амброзія полинолиста (два випадки у вантажах насіння соняшнику з Сербії та насіння фенхелю з Латвії);

- сорго алепське (гумай) (два випадки у вантажах насіння соняшнику з Сербії та спецій (в коріандрі) з Греції);

- середземноморська плодова муха (у вантажі мандарин з Польщі походженням з Іспанії та Італії);

- західний квітковий трипс – (у вантажі плодоовочевої продукції (салат-латук) з Польщі);

- диплодіоз кукурудзи – (у вантажі кукурудзи (зерно для попкорну) із США).

Як повідомив Андрій Челомбітко, всього з початку року було зафіксовано 10 випадків виявлення карантинних організмів, загальна кількість заражених ними вантажів склала – понад 117 тонн.

Усі імпортні вантажі, які не відповідали фітосанітарному законодавству України (крім вантажу кукурудзи для попкорну), були повернуті до країн-експортерів – Туреччини, Сербії, Греції, Латвії та Польщі. Вантаж, заражений диплодіозом кукурудзи, направлено на переробку під контролем державного фітосанітарного інспектора.

З метою недопущення подібних випадків до вищезазначених країн надіслані нотифікації про невідповідність вантажів фітосанітарним вимогам України.