Прозорі механізми простежуваності ЗЗР убезпечать фермерів від придбання фальсифікату – Володимир Лапа

03.10.2018 18:16

Запровадження прозорих та зрозумілих для громадян механізмів простежуваності обігу засобів захисту рослин (ЗЗР) та наявність документів про походження, якість і безпечність даних речовин, дасть змогу фермерам та громадянам контролювати походження ЗЗР, які вони купують та застосовують, та бути впевненими в їх якості. На цьому наголосив Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа 3 жовтня під час зустрічі із експертами Європейської асоціації захисту рослин та представниками Європейської бізнес асоціації.

Участь у заході також взяли Директор по взаємодії з органами державної влади у сфері рослинництва Асоціації європейського бізнесу Тетяна Белоусович, директор по регулюванню у сфері сільського господарства Асоціації європейського бізнесу Катрін Фелшарт, заступник директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва фітосанітарної безпеки – начальник управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби Вадим Чайковський, в.о. начальника відділу захисту рослин управління фітосанітарної безпеки Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби Володимир Калашніков, начальник відділу державної санітарно-епідеміологічної експертизи Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби Світлана Омельчук та інші.

У ході зустрічі учасники проаналізували поточний стан вітчизняного законодавства у сфері обігу пестицидів і агрохімікатів та напрями його гармонізації з нормами Європейського Союзу.

«І міжнародним, і європейським законодавством визначено, що обіг засобів захисту рослин є об’єктом суворого контролю з боку як окремої держави, так і міжнародної спільноти, оскільки питання якісних продуктів харчування є фактором безпеки населення. Тому фахівці Держпродспоживслужби за участі європейських експертів проекту Twinning «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин та здоров’я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб» розробляють проект Закону України «Про захист рослин», - відзначив Володимир Лапа.

Він акцентував увагу присутніх на тому, що дана робота проводиться з метою адаптації законодавства України до нормативно-правової бази ЄС у сфері захисту рослин, а саме у відповідності до положень Директиви 2009/128/ЄC і Регламентів (ЄC) No.1107/2009 і No.2017/625».

Вадим Чайковський наголосив, що наразі в Україні фіксується складна ситуація із обігом нелегальних ЗЗР: «Останнім часом мають місце випадки незаконного ввезення на територію України препаратів сумнівної якості. Така продукція може містити у своєму складі небезпечні домішки, баластні речовини, сторонні діючі речовини».

 «Застосування фальсифікованих пестицидів у аграрному секторі країни призводить до недобору врожаю, забруднення продукції рослинного походження та довкілля, наносить непоправну шкоду здоров’ю населення та довкіллю», - зазначив заступник директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва фітосанітарної безпеки.

Володимир Калашніков ознайомив присутніх з механізмом проведення державного контролю за якістю засобів захисту рослин, які імпортуються та виробляються в країні, наголосивши, що механізм відбору зразків передбачено в проекті Закону «Про захист рослин».

Також учасники обговорили питання удосконалення системи державної реєстрації пестицидів в Україні, проведення токсико-гігієнічної оцінки пестицидів та державної санітарно-епідеміологічної експертизи, реєстраційних матеріалів, здійснення державних випробувань пестицидів та агрохімікатів.

Удосконалення вітчизняної нормативно-правової бази у сфері обігу ЗЗР дозволить забезпечити сільгоспвиробників якісними та сучасними засобами захисту рослин та зберегти здоров’я населення України, відзначила Світлана Омельчук.