Держпродспоживслужба та Державна служба захисту рослин Латвії продовжують співробітництво в рамках Проекту Twinning

10.10.2018 14:53

У жовтні поточного року група вітчизняних фахівців у складі директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби Андрія Челомбітка, начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Сергія Шевченка та начальника управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Віктора Шиби перебувала на стажуванні в Латвії.

Візит відбувся у рамках «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин та здоров’я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб», Діяльності 2.11 «Стажування з фітосанітарного моніторингу карантинних організмів відповідно до міжнародних стандартів».

Розпочався візит зі знайомства з структурою та особливостями роботи Державної служби захисту рослин Латвії. У перший день стажувань учасникам презентували доповіді з актуальних питань, які латвійські колеги щоденно використовують в своїй роботі, а саме: «Закони і нормативні акти у сфері карантину рослин у Латвії», «Реєстр осіб у галузі обігу рослин та продуктів рослинного походження, що підлягають фітосанітарному контролю», «Планування обстеження (збір даних, обробка, планування перевірок, використання пасток) і моніторинг», «Нагляд (загальний нагляд, цільові обстеження)» «Заходи у випадку виявлення карантинних шкідливих організмів», «Перевірка дерев'яного пакувального матеріалу», «Знайомство з інформаційною системою KUVIS», «Презентація роботи у програмах TRACIS та EUROPHYT».

В наступні дні стажувань, відповідно до програми заходу, учасники відвідали латвійський розсадник плодових і ягідних культур (Пуре), парники і фермерське господарство де раніше було виявлено бактеріальний опік плодових (Ферма «Stūrīši», парники SIA «Sedumi»), а також компанію з виробництва дерев'яних піддонів, де ознайомилися з технологією виробництва дерев’яного пакувального матеріалу у відповідності до з МСФМ – №15.

Окремо слід відмітити навчання на тему «Використання мобільних додатків для фітосанітарних обстежень», яке відбулося в Земгальскому регіональному відділенні Державної служби захисту рослин Латвії. Учасникам стажувань на практиці продемонстрували специфіку використання мобільних пристроїв для фітосанітарного моніторингу насаджень журавлини, парків і лісів.

Для учасників стажування особливо змістовним став візит до Національної фітосанітарної лабораторії, Державної служби захисту рослин Латвії де їх ознайомили із організаційною структурою лабораторії та механізмами забезпечення якості в лабораторії відповідно до ISO 17025:2005. Крім цього, під час візиту до лабораторії фахівці із України оглянули матеріально технічну базу, приміщення де проводяться різні види аналізів.

Учасники стажування в робочій обстановці поспілкувалися з колегами та обмінялися досвідом щодо фітосанітарного контролю, зокрема, особливостей фітосанітарного моніторингу та діагностики з метою виявлення регульованих шкідливих організмів.

Даний візит дав змогу вітчизняним фахівцям знайти відповіді на безліч практичних питань, які виникають в процесі щоденної робити, в т.ч. використання Регламентів ЄС, адаптації українського законодавства відповідно до вимог ЄС, розробки та впровадження адекватних фітосанітарних заходів для забезпечення фітосанітарної безпеки нашої держави.