Роз’яснення: Вантаж із живими вівцями в порту Чорноморськ був затриманий через загрозу занесення на територію України небезпечних інфецкійних хвороб та буде утилізований

26.10.2018 10:10

У зв’язку із широким суспільним резонансом Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надає роз’яснення щодо статусу вантажу ТОВ «УКРАНІКСАР» вівці (УКТЕЗД 0104) в кількості 300 голів, який був затриманий Одеською регіональною службою державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні на транспорті.

6.10.2018 р. вантаж перетнув державний кордон України в режимі «експорт» до Туреччини в зоні обслуговування прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 (5 термінал морського торгового порту «Чорноморськ»).

12.10.2018 тварини в кількості 300 голів було повернуто в Україну на термінал відправлення, оскільки турецькою стороною вантаж не був прийнятий.

Офіційні органи Туреччини не надали інформації щодо причин повернення даних тварин.

Держпродспоживслужба направила нотифікацію до компетентного органу Туреччини щодо надання роз’яснень причин неприйняття товару та звернулася з проханням вжити заходи для запобігання виникнення в подальшому подібних необґрунтованих бар’єрів у двосторонній торгівлі.

Відповідно до повідомлень Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ), на території Туреччини реєструються спалахи небезпечних хвороб тварин, таких як ящур, віспа овець та інші.  

В Україні діє заборона на ввезення з Туреччини діє заборона на ввезення сприятливих до вказаних захворювань живих тварин, продукції та сировини з них (рішення Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 14.01.2015 №15-9-1-23/472 та від 30.06.2017 №602-113-18-2571) .

Повернення даного вантажу на територію України є неможливим, зважаючи на загрозу поширення особливо небезпечних хвороб тварин.

При цьому лише 24.10.2018 було отримано звернення керівника ТОВ «УКРАНІКСАР» Севінч О.Я. щодо утилізації повернутих тварин. Зауважимо, що звернення власника вантажу є необхідним процедурним етапом для провадження будь-яких дій із ним

25.10.2018 Перший заступник Голови Держпродспоживслужби відповідно до звернення дав доручення щодо забезпечення ідентифікації вантажу, супроводження під час перевезення тварин з території морського порту до місця утилізації (Тульчинська філія ДП «УКРВЕТСАНЗАВОД»  в Вінницькій області та забезпечення контролю під час його утилізації.

Також з цього приводу 25.10.2018 р. проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Чорноморській міській раді Одеської області.

Ситуація перебуває на контролі Держпродспоживслужби та інших державних уповноважених органів.