Інформація щодо реєстрації випадків захворювання птиці господарського призначення на хворобу Ньюкасла та на високопатогенний грип птиці

18.11.2016 13:14

Держпродспоживслужбою здійснюється постійний моніторинг епізоотичної ситуації у світі щодо інфекційних хвороб тварин.

Згідно з офіційною інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) протягом поточного місяця зареєстровані випадки захворювання птиці господарського призначення на хворобу Ньюкасла на території Республіки Болгарія, а також на високопатогенний грип птиці (ВПГП) на території Республіки Угорщина, Австрії та Німечинни.

Враховуючи вищезазначене, українська сторона ввела обмеження на імпорт з Угорщини (08.11.2016), Австрії (17.11.2016) та регіону Мотана Республіки Болгарія (14.11.2016) птиці, продуктів та сировини з них (за винятком продуктів та сировини, що пройшли обробку методом, який гарантує знищення збудників зазначених захворювань).

При кожному випадку з метою можливості застосування принципу регіоналізації Держпродспоживслужбою направляються листи до компетентних органів країн, в яких зареєстровані випадки ВПГП та хвороби Ньюкасла з проханням надати детальну інформацію щодо застосування регіоналізації, зонування та вживаються з метою локалізації, ліквідації високопатогенного грипу птиці.

На сьогодні Держпродспоживслужба отримала інформацію від компетентних органів Німеччини та Угорщини. За результатами вивчення наданої інформацією українською стороною буде прийняте рішення щодо можливого застосування обмежувальних заходів із врахуванням принципу «регіоналізації».

Крім того, у зв’язку із реєстрацією випадків високопатогенного грипу птиці у попередні роки був обмежений імпорт птиці, продуктів та сировини з регіонів Аквітанія, Лімузен та Південь-Пірінеї Французької Республіки (22.12.2015), з регіону Емілія-Романья Італійської Республіки (06.05.2016), а також у зв’язку із реєстрацією хвороби Ньюкасла були застосовані обмежувальні заходи до Румунії (17.11.2014), Швеції (25.03.2011)

У той же час спалахи грипу птиці та хвороби Ньюкасла зареєстровані також серед диких та перелітних птахів у таких країнах східної та західної Європи: Румунія, Польща, Угорщина, Болгарія, Нідерланди, Швейцарія, Австрія, Німеччина, Хорватія – при виявленні у дикій фауні обмежувальні заходи щодо ввезення з територій, регіонів країн членів ЄС не застосовуються.

Довідково

Щодо застосування принципу «регіоналізації» при виникненні високопатогенного грипу птиці та хвороби Ньюкасла в країнах ЄС.

Під час застосування обмежувальних заходів при спалахах грипу птиці та хвороби Ньюкасла в т.ч. принципу «регіоналізації» українська сторона  керується рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) та національним законодавством.

Українською стороною було проаналізовано, отриману від компетентних органів країн ЄС інформацію щодо спалахів грипу птиці, хвороби Ньюкасла та відмічено наступне.

Здебільшого при виникненні захворювань в одному господарстві на одній території він за незначний проміжок часу поширюється на  інше господарство яке знаходиться на раніш благополучній території,  при цьому ймовірною причиною спалахів грипу є дика птиця яка має здатність до міграції, тому існує значний ризик поширення інфекції на нові території. При цьому слід зазначити, що інкубатор та центри по збору інкубаційних яєць  можуть знаходиться в одному регіоні, а підприємства сировинної зони (племгосподарства) з яких надходить інкубаційне яйце призначене для експорту в Україну розташовані на території інших регіонів. Тому застосування принципу «регіоналізації» має проводитись на підставі вивчення вичерпної інформації.

Слід зазначити, що на сьогодні, в Україні діють  більш жорсткі вимоги до застосування обмежувальних заходів при спалахах грипу та хвороби Ньюкасла ніж в країнах ЄС. Так, при виникненні грипу птиці в Україні  забороняється переміщення  птиці та сировини з неї з території  регіону (області) в якому виявлено захворювання, а якщо спалах виявлено поблизу меж інших областей забороняється переміщення птиці та сировини з неї з декількох областей. Крім того, обмеження можуть бути зняті лише через 6 місяців після проведення стемпінг-ауту та вжиття визначених заходів.